Format .svg
Splošno o formatu
Scalable Vector Graphics (SVG) je format dvorazsežne vektorske grafike, ki bazira na označevalnem jeziku – Extensive Markup Language (XML) [1 https://en.wikipedia.org/wiki/Scalable_Vector_Graphics] Format je bil razvit leta 1999 s strani mednarodnega inštituta W3C.
Format SVG omogoča tri tipe grafičnih objektov, to so vektorski objekti (sestavljeni iz ravnih linij in krivulj), bitne sličice ter besedilo. Grafični objekti so lahko grupirani (značka <g>, lažje razumljeno kot plast) [2 https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/SVG/Element/g], olepšani z različnimi stili (značka <style> za izbro širine poteze, barve polnila, obrobe,…) [3 https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/SVG/Element/style], transformirani (vektorsko preoblikovanje) ter združeni v kompozite (različni objekti postanejo en objekt) [1]. Grafike in njihovo vedenje je definirano v XML tekstovnih datotekah, kar nam omogoča da so berljive za iskalnike (datoteko nam google vrne kot samostojen rezultat), indeksiranje (dodajanje povzetkov in kjučnih besed, ki jih uprabijo iskalniki), skriptiranje (programiranje datotek) ter kompresijo (stiskanje datotek za zmanjšanje velikosti) [1]. SVG grafiko pretvorimo v interaktivno in/ ali animacijo s pomočjo SVG XML elementov ali preko skripte, ki dostopa do SVG datoteke [1]. Časovno pogojene spremembe izrisane grafike so lahko opisane z jezikom SMIL ali sprogramirane s poljubnim podprtim skriptnim jezikom kot npr. JavaScript ali ECMASCript [1]. SVG nudi tudi podporo za CSS, ki nam omogočajo večji nadzor nad urejanjem stilov. Datoteke formata SVG je mogoče, tako kot XML datoteke, ustvariti in urejati s poljubnim tekstovnim urejevalnikom (npr. Notepad++) [1].
Format SVG je primarno prilagojen za izdelavo vektorskih grafik, v osnovi pa podpira tudi zapis besedilnih dokumentov. Format vključuje podporo obogatitve grafik in besedila, podporo za CSS ter natančno določitev pozicioniranja objektov v končnem izdelku, zato je lahko dosežen zapis besedilnih dokumentov primerljiv s PDF.
Zgodovinski pregled
Z razvojem formata SVG je priče inštitut World Wide Web Consortiou (W3C) leta 1998