Refleksija (T-T)
Refleksija grafika
Pri vsebinah grafike sem pripravil pregled formata SVG ter napisal vodič za pripravo .svg grafike v programu InkScape.
Pred pregledom formata SVG sem imel okvirno predstavo o tem kaj format predstavlja, kako deluje in za kaj ga je smiselno uporabljati. Pri tem sem si vedno predstavljal urejanje vektorske grafike s prilagojenim programom kot je npr. InkScape. Med poglobitvijo v samo strukturo formata sem ugotovil, da je stvar veliko bolj zanimiva in kompleksna, najbolj pa me je fasciniralo generiranje grafike s pomočjo kode. Močno sem bil presenečen, ko sem ugotovil, da je format SVG zgolj nekoliko prilagojen XML, koda pa se brez kakršnih koli težav lahko ukomponira oz. piša kar med HTML kodo.
Pri izdelavi SVG izdelka sem se lotil vodiča za pretvorbo izbrane fotografije v vektorsko grafiko z uporabo programa InkScape. Sama uporaba programa ni bila zahtevna, projekt, ki sem si ga izbral, pa se je izkazal za zelo časovno potratnega. Ugotovil sem, da je postopek prerisovanja slike v vektorsko grafiko zelo dolgotrajen, kvaliteten rezultat pa je zeto težko doseči. S prerisom fotografij v vektrosko grafiko žrtvujemo kvaliteto slike za zmožnost neomejenega povečevanja slike, drugih večjih pridobitev pa osebno ne vidim.
Program InkScape se mi zdi zelo izpopolnjen in odličen za profesionalno rabo. Orodje ima “nešteto” nastavitev, zaradi česar potrebujemo nekliko več časa, da se programa dobro navadimo. Program se mi zdi smiselen za uporabo v osnovnih šolah le v primeru, ko učitelj predhodno pripravi zelo dobre in natančne vodiče za pripravo točno določenega izdelka.
Refleksija zvok in video
Najprej sem se lotil opisa MIDI standarda. O standardu sem vedel le nekaj osnovnih dejstev – kje se uporablja in kako približno deluje. Pri raziskovanju standarda sem spoznal, da je bilo moje razumevanje MIDI nekoliko napačno, saj ta ne generira zvoka temveč deluje zgolj kot prenašalec sporočil s krmilnimi in statusnimi signali. Prav tako sem spoznal, da je delovanje MIDI naprav zelo kompleksno in zajema mnogo različnih vezij ter posebnosti pri komunikaciji.
MIDI zvočni posnetek sem izdelal v spletni aplikaciji Online Sequencer. Izdelava zvočnega izdelka mi ni povzročala posebnih težav, saj me glasba veseli, orodje pa je zelo enostavno za uporabo. Prav tako imam zaradi igranja kitare zadostno poznavanje podobnih orodij.
Izdelava video posnetka mi je povzročala največ težav, saj nisem navajen snemati video posnetkov, prav tako pa nisem vajen snemanja lastnega glasu. Veliko težav mi je povzročalo zapletanje jezika, nepričakovani dogodki med snemanjem (program noče izvoziti datoteke, spletna stran se ne odpre ipd.) ter samo urejanje video vsebine. Za urejevalnik sem izbral zastonjski program LightWorks s Freemium licenco. Zastonjski program je zelo okoren in neintuitiven za uporabo zato mi večino idej ni uspelo uresničiti. Povrh vsega ima video posnetek še obupno kvaliteto zvoka, razloga za to pa nisem uspel odkriti.
Spletno aplikacijo Online Sequencer bi brez težav uporabil v šoli, programa LightWorks pa iskreno nebi predlagal nikomur.
Refleksija Infografike
Infografiko sem ustvaril s spletnim urejevalnikom Piktochart. Izbrana aplikacija se je izkazala za učinkovito, saj je bila zelo intuitivna in preprosta za uporabo. Hitro sem ugotovil kako urejevalnik deluje prav tako pa nisem imel nobenih težav z navigacijo. Menim, da bi orodje bi brez težav lahko uporabil v osnovni ali srednji šoli.