MKV format
Splošno o formatu:
MKV video vsebovalnik (»container«) je eden izmed mnogih, ki jih je leta 2002 predstavila neprofitna organizacija Matroska. Kot zanimivost: beseda Matroska izvira iz ruske besede matryoshka, ki je njihova značilna lesena lutka, v kateri se skriva še več manjših lutk [1]. Organizacija ponuja še .MKA vsebovalnik za zvok, .MKS vsebovalnik za podnapise in .MK3D vsebovalnik za 3D video. MKV vsebovalnik je osnova za .WEBM datoteke, ki so danes na spletu pogosto prisotne. Vsi zapisani vsebovalnik so brezplačni. Njihova uporaba za lastno uporabo je popolnoma brezplačna, orodja za razvijanje pa so objavljena pod GNU L-GPL licenco. Knjižnice za predvajanje so del BSD licence pri komercialni rabi v programski ali strojni opremi [2]. Namen organizacije je bil pripraviti moderen, fleksibilen in razširljiv vsebovalnik, ki po podprt na več platformah. Ostali cilji so: možnost pretakanja vsebin, razvoj podobnega sistema menijev kot ga imajo DVD-ji, izdelava orodij za ustvarjanje in urejanje Matroska datotek, … [1].
Lastnosti formata:
.MKV vsebovalnik je namenjen hkratnemu hranjenju več značilnih vrst multimedijskih datotek (zvok, video, fotografije in podnapisi) [1]. Datoteka vsebuje videoposnetek visoke kvalitete, dodatno pa lahko vsebuje še: opise, oceno, naslovno fotografijo in točke poglavij [3]. Vsebovalnik je ustvarjen na osnovi EBLM (Extensible Binary Meta Language) jezika, ki je derivat XML-ja. To omogoča podporo formatu s starejšimi sistemi. Ostale pomembne prednosti so še: modularnost, hitro iskanje znotraj datoteke, podpora za značke, odpornost na napake pri pretakanju [4].
Vsebovalnik podpira praktično vse video in avdio formate tako v brez-izgubni kot izgubni kompresiji [5].
Uporaba:
Možnosti uporabe vsebovalnika MKV je zaradi njegove fleksibilnosti praktično neskončno. Za uporabo pri predvajanju DVD filmov lahko koristimo uporabe več zvočnih oz. podnaslovljenih virov, olajšanje nam je iskanje po poglavjih filma. Prav nam prideta tudi naslovna fotografija in opis z oceno.
Za predvajanje v sistemu Windows je priporočena uporaba VLC predvajalnika saj ta podpira največ funkcij vsebovalnika. Vsebovalnik lahko vsebuje mnoge različne formate video datotek, ki pa same po sebi lahko zahtevajo namenske predvajalne kodeke [6].
Podprti načini kodiranja:
MKV vsebovalnik ni omejen z različnimi kodeki, ki jih lahko vsebuje (za avdio in video datoteke). Spodaj so našteti nekateri podprti video in avdio formati vsak pa seveda svoj specifičen način kodiranja.
Podprti video formati: MPEG-1, MPEG-2, H.264/MPEG-4 AVC, H.265/HEVC, Real Video, Microsoft MPEG4 V2, VP8, VP9,…
Podprti avdio formati: MP3, WMA, AAC, DTS, PCM, LPCM, FLAC, DTS-HD, … [7]
Za lažje razumevanje video formatov priporočava ogled spodnjega posnetka, ki se dotakne vsebine video formatov, kodekov in vsebovalnikov (“containers”).
[1] Matroska (2020). Pridobljeno s https://en.wikipedia.org/wiki/Matroska
[2] Matroska Media Container – Homepage (2018). Pridobljeno s https://www.matroska.org/
[3] Fisher. T., (2020), What Is an MKV File? Pridobljeno s https://www.lifewire.com/mkv-file-4135396
[4] What is Matroska? (2018). Pridobljeno s https://www.matroska.org/technical/whatis/index.html
[5] MKV File Format: MKV Pros and Cons (2019). Pridobljeno s https://guides.lib.vt.edu/mkvformat/proscons
[6] Windows Playback (2018). Pridobljeno s https://www.matroska.org/technical/guides/playback/windows/index.html
[7] MKV File Format: File Format Chart (2019). Pridobljeno s https://guides.lib.vt.edu/mkvformat/chart